Aplikacje do poprawy snu a tradycyjne leczenie bezsenności

W dobie cyfryzacji, również świat medycyny staje się coraz bardziej zdigitalizowany. Na rynku pojawia się rozmaite aplikacje, które mają wspomagać proces leczenia różnych chorób. Wiele osób podchodzi jednak sceptycznie do takich rozwiązań. Uważają oni, że aplikacja nie może zastąpić tradycyjnego leczenia, że nie uwzględni ich indywidualnych problemów, a tym samym nie pomoże. Ile jest w tym prawdy? W jaki sposób działają aplikacje cyfrowe na bezsenność?

Dlaczego aplikacje na bezsenność są potrzebne?

Jeśli ktoś kojarzy leczenie bezsenności z podawaniem leków, to faktycznie trudno mu będzie sobie wyobrazić w jaki sposób mogłoby się to odbywać przy pomocy aplikacji cyfrowej.  Główną metodą leczenia tego zaburzenia snu nie są jednak leki. Jest nią poznawczo-behawioralna terapia bezsenności (zobacz artykuł: TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA – SKUTECZNE METODY I TECHNIKI).

W tej terapii bardzo ważna jest:

 • psychoedukacja – czyli rzetelnie przedstawione informacje na temat bezsenności, które mają pomóc zrozumieć ten problem i to w jaki sposób można sobie pomóc (co zwiększa szansę stosowania zaleceń)
 • praca własna pacjenta między sesjami terapeutycznymi – wprowadzenie konkretnych niefarmakologicznych metod poprawy snu
 • monitorowanie objawów w dzienniku snu – to na jego podstawie wyznaczane są zalecenia.

Są to elementy, które można przenieść w świat cyfrowy, a dzięki temu zoptymalizować, przyśpieszyć proces leczenia. I tak właśnie się dzieje.

Usprawnienie procesu leczenia, wykorzystanie w nim dobrodziejstw cyfryzacji, nie jest jednak główną przyczyną rozpowszechnia się aplikacji w świecie medycyny snu. Znacznie ważniejszy powód, to niska dostępność tradycyjnej terapii. Wiele osób miesiącami czeka na wizytę u specjalisty albo ma za daleko by na nią dojeżdżać. W tym czasie problemy ze snem się utrwalą. Trzeba działać znacznie szybciej. Cyfrowe programy terapeutyczne dają taką szansę. Dzięki nim można wprowadzić główne zalecenia terapii bezsenności, nawet zanim trafi się do specjalisty.

Czy aplikacje cyfrowe mogą zastąpić kontakt ze specjalistą?

Nie chodzi tu o to, żeby zamieniać specjalistę na aplikację. Nic nie zastąpi kontaktu z ekspertem. Tylko on jest uprawniony do postawienia diagnozy. Problem w tym, że specjalistów brakuje. Aplikacje cyfrowe przychodzą tu z pomocą. Umożliwiają zrobienie pierwszych kroków w terapii bezsenności, co dla wielu osób będzie bardzo pomocne, a nawet wystarczające.

Rysunek przedstawiający specjalistę wyjaśniającego działanie aplikacji do poprawy snu

Wracając do kwestii diagnozy. W przypadku bezsenności, chodzi głównie o ocenę czy nie kryją się za nią inne choroby. Bo jeśli tak jest, to trzeba je także leczyć. Aplikacja stworzona do problemu bezsenności nie obejmie tych chorób (zobacz artykuł: PRZYCZYNY BEZSENNOŚCI). W takim wypadku oko diagnostyczne eksperta, będzie niezastąpione. 

Jeśli jednak u kogoś głównym zaburzeniem jest bezsenność albo cierpi na inne choroby, które są leczone, a do tego ma bezsenność, to jak najbardziej aplikacja cyfrowa może pomóc mu poprawić swój sen. Jej zadaniem jest przekonać do stosowania metod, które są skuteczne przy tym zaburzeniu snu i pokazać jak w przypadku danej osoby należy to zrobić.

W jaki sposób aplikacja na bezsenność może mi pomóc?

Nie każda dostępna na rynku aplikacja, obiecująca poradzenie sobie z jakimś problemem, jest aplikacją medyczną. Aplikacje medyczne przechodzą specjalne procedury, które mają zapewniać ich bezpieczeństwo i skuteczność. Są opracowane przez ekspertów, którzy specjalizują się w leczeniu danego schorzenia i zawierają metody, które dzięki badaniom naukowym zyskały status tak zwanych złotych standardów (czyli leczenia pierwszoplanowego na dany problem).

Rysunek przedstawiający proces działania aplikacji do snu

W przypadku bezsenności, na pierwszym miejscu jest terapia poznawczo-behawioralna. Aplikacje cyfrowe przeznaczone do tej terapii, strukturą i treścią mają za zadanie odzwierciedlić program (protokół) terapeutyczny stosowany w gabinecie. Mamy więc podobny czas trwania takich programów (ok. 4-8 tygodni), z cotygodniowymi sesjami (na których celem jest przekazanie tych samych treści co w gabinecie), jest praca własna między sesjami oraz narzędzia (np. dziennik snu), które  mają umożliwić wprowadzenie danych technik. 

Aplikacje można stosować samodzielnie lub mogą być elementem rozszerzającym terapię prowadzoną przez specjalistę.

W przypadku bezsenności, nurt terapii cyfrowych bardzo prężnie się rozwija, głównie dzięki badaniom, które pokazują, że takie rozwiązania są skuteczne (zobacz artykuł: SKUTECZNOŚĆ TERAPII BEZSENNOŚCI).

Co z indywidualnym podejściem do pacjenta?

To prawda, każdy przypadek jest inny. Metody leczenia różne i nie wszystkie będą odpowiednie dla każdego. Istnieje jednak czynnik wspólny, czyli to co sprawdza się u większości osób. To podstawa terapii, zawarta właśnie w protokole terapeutycznym. Opisuje on jakie techniki mają najlepiej udowodnioną skuteczność na dany problem i jak należy je wprowadzać. Aplikacje do poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności zwierają właśnie takie protokoły.

Protokoły nie są jednak przedstawiane w sposób mechaniczny. Aplikacje mają charakter interaktywny. W zależności o tego, co użytkownik zaznaczy jako pasujące do niego oraz co pokaże jego dziennik snu, zmieniają się treści pokazywane w aplikacji. Dzięki temu program i zalecenia są dostosowywane pod użytkownika. 

Warto podkreślić, że procesy, które odpowiadają za nasz sen są uniwersalne. Również mechanizmy, które napędzają bezsenność u wielu osób są podobne. Czasem szukamy jakichś nowatorskich metod leczenia (nowych pastylek, cudownych zabiegów), a to co faktycznie nam pomoże, nie jest wiele skomplikowane, jednak wymaga systematycznego stosowania. Terapia bezsenności to właśnie taka regularna praca nad oduczaniem się negatywnych skojarzeń wokół snu (np. rozbudzenia na widok łóżka czy lęku przed nadchodzącą nocą) oraz łapaniem rytmu, który zapewni nam na nowo automatyczność naszego snu. To wymaga czasu (dlatego terapia trwa od 4 do 8 tygodni) oraz naszej motywacji. 

Jeśli jesteśmy pod opieką terapeuty, to może on nas dodatkowo zmotywować, by wytrwać w zaleceniach oraz omówić nasze indywidulne kwestie. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, by być na terapii, sięgnijmy po nią. Jeśli nie, zacznijmy od tego, co oferuje aplikacja, pamiętając o tym, by sumiennie realizować zalecenia, które tam dostaniemy.

Jak działa program terapiabezsenności.pl?

Opracowując aplikację terapiabezsennosci.pl dokładaliśmy najwyższych starań, aby spełniała ona standardy aplikacji medycznej. Oto najważniejsze z nich:

 1. Aplikacja terapiabezsennosci.pl jest wyrobem medycznym.
 2. Została opracowana przez ekspertów z medycyny snu. 
 3. Zawiera sześciotygodniowy program terapeutyczny oparty na protokole do poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności. 
 4. Ma charakter interaktywny. 
 5. Jest przez nas systematycznie rozbudowywana, tak aby uwzględniała treści, o które pytają nasi użytkownicy. 
 6. Można stosować ją samodzielnie lub łączyć z terapią pod okiem specjalisty. Dla osób szukających kontaktu z terapeutą stworzyliśmy sieć współpracujących z nami gabinetów, które oferują terapię bezsenności. 
 7. Pierwszy tydzień stosowania aplikacji jest bezpłatny. Po zarejestrowaniu się w na stronie można odbyć pierwszą sesję, poprowadzić dziennik snu i otrzymać raport. To najlepszy sposób sprawdzenia czy taka forma pracy nam odpowiada.

A co jeśli ktoś stosuje leki nasenne? Czy aplikacja pomoże mu je odstawić?

To częste pytanie naszych użytkowników. Część z nich stosuje jakieś leki, które mają pomóc im na sen. Jeśli śpią po nich dobrze, to mają obawę, czy ich zapis snu po lekach będzie miarodajny. Część sięga po różne leki, ale okazuje się to nieskuteczne lub pomocne tylko na krótką metę. Czy aplikacja uwzględnia ten problem? Obszerny materiał na ten temat, już niedługo w naszym poradniku.

Dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska

Dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska

Aplikacja na bezsenność a stosowanie leków

Aplikacja na bezsenność a stosowanie leków

Wielu naszych użytkowników pyta o to, czy nasza aplikacja terapiabezsennosci.pl uwzględnia temat leków na bezsenność. Część z nich jest już w trakcie leczenia farmakologicznego i nie wie w jaki sposób łączyć je z zaleceniami, które pojawią się w naszym programie....

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczne metody i techniki

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczne metody i techniki

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczne leczenie bezsenności Według współczesnej medycyny terapia poznawczo-behawioralna (cognitive behavioral therapy for insomnia, CBT-I) jest podstawową zalecaną metodą leczenia bezsenności. Przynosi lepsze efekty niż stosowanie...

KOSZMARY SENNE. JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

KOSZMARY SENNE. JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

Nasz umysł posiada niesamowitą zdolność generowania obrazów i myśli, które potrafią mieć taką samą moc oddziaływania na nas jak realnie dziejące się wydarzenia. Przykładem takiego wewnętrznego doświadczenia są koszmary senne. Potrafią na długo zapaść w pamięci, a...

MARZENIA SENNE – JAK JE INTERPRETOWAĆ?

MARZENIA SENNE – JAK JE INTERPRETOWAĆ?

Zjawisko marzeń sennych fascynowało ludzi od zarania dziejów. Nasi przodkowie miele rozmaite teorie dotyczące ich genezy. Jednak dopiero na przełomie XX i XXI wieku, dzięki postępowi technologicznemu, naukowcy mogli zacząć prowadzić badania weryfikujące te hipotezy....

MASZ PROBLEMY Z ZAŚNIĘCIEM?