Wpływ braku snu na organizm człowieka

O tym, że sen jest ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyspani lepiej wypełniamy nasze obowiązki, sprawniej działamy i czerpiemy przyjemność z innych aktywności. Co dzieje się, gdy pojawia się brak snu? Czy wiemy jak sobie wtedy poradzić?

Funkcje snu

Prawidłowy sen działa jak najlepsza kuracja. Sprawia, że:

 • poprawia się nasza pamięć i koncentracja
 • jesteśmy bardziej kreatywni, lepiej radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów
 • mamy lepszy nastrój i umiejętność kontroli emocji
 • wzmacnia się nasza odporność i inne procesy w ciele związane z odbudową  
 • lepiej wyglądamy
 • mamy lepszą przemianę materii

Do tej listy można było dopisać jeszcze wiele innych zalet. Sen wpływa korzystnie na różne procesy w naszym ciele. Nie jest stratą czasu i nie można go bezkarnie skracać. Niedobór snu prędzej czy później odbije się na naszym samopoczuciu lub zdrowiu.

Skutki braku snu

Pewnie nie raz sam doświadczyłeś bezpośrednich skutków niedoboru snu, jak zmęczenie, brak energii, trudność ze skupieniem się, rozdrażnienie itp. Konsekwencje te są tym większe im większy jest brak snu i im dłużej on trwa. Długotrwałe problemy ze snem odbijają się negatywnie na zdrowiu. Wzrasta ryzyko wystąpienia różnych chorób, m.in.:

 • depresji, czy innych zaburzeń emocjonalnych
 • chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego
 • zaburzeń hormonalnych
 • cukrzycy
 • otyłości

Jeśli należysz do grona osób, które zarywają noce, bo szkoda im czasu nas sen, mamy nadzieję, że świadomość wpływu braku snu na organizm zmotywuje Cię do zadbania o tę sferę.

Jeśli jesteś w grupie osób, które  zmagają się z problemami ze snem, pewnie nie raz martwiłeś się wpływem braku snu na zdrowie i funkcjonowanie. Nie chcemy przysporzyć Ci dodatkowych zmartwień. W Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonale zajęcie się tym tematem. Pocieszające jest to, że w wyniki terapii wiele osób z bezsennością odkrywa, że nadal jest zdolna do prawidłowego snu, a nawet, że śpi znacznie lepiej niż odczuwa.

Niedobór snu w bezsenności

Problemy ze snem w postaci bezsenności zwykle zaczynają się niepozornie, od pojedynczych nocy w tygodniu, gdy długo nie możemy zasnąć albo wybudzamy się po zbyt krótkim czasie snu. Następnego dnia jesteśmy zmęczeni, trudniej nam się skoncentrować, ale jakoś sobie radzimy. Ratuje nas myśl, że następnej nocy uda nam się odespać.

Takie gorsze noce z niedoborem snu najczęściej mają związek z jakimś stresem, problemami zdrowotnymi, czy zmianą dotyczącą spania. Jeśli te czynniki ustąpią sen zwykle wraca do normy, a konsekwencje jego braku szybko znikają. Jednak u części osób tak się nie dzieje. Wpadają one w błędne koło bezsennych nocy, bo albo nie zdają sobie sprawy z tego, co pogarsza ich sen i tym samym nie mogą temu zaradzić, albo to co robią, żeby poprawić swój sen nie przynosi zamierzonego efektu, a wręcz napędza bezsenność.

Jeśli zmagasz się z pasmem bezsennych nocy, staje to się dużym stresem i obciążeniem. W ciągu dnia czujesz się zmęczony, senny, brakuje Ci energii, motywacji do działania, trudniej jest Ci się skupić. Możesz być rozdrażniony czy w obniżonym nastroju. Spada Twoja wydajność w pracy. Do tego dochodzi martwienie się o to, jak przetrwasz kolejne takie dni oraz jak niedobór snu odbije to się na Twoim zdrowiu i funkcjonowaniu zawodowym i społecznym. Taki stan oczywiście nie sprzyja rozluźnieniu i zaśnięciu. Twoje życie zaczyna się toczyć wokół walki o sen.

Zadziwiające jest jak wiele osób do tej walki staje samotnie. Pozostaje przy domowych sposobach poprawy snu i nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty. Część osób radzi sobie biorąc wolne z pracy. Inni szukają jakiś medykamentów dostępnych bez recepty. A tymczasem trzeba działać od razu.

Konsekwencje bezsenności mogą być bardzo dolegliwe. Brak snu jest powszechną dolegliwością i są na nią skuteczne rozwiązania. Główną metodą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT-I). To od niej powinno się zaczynać leczenie tego zaburzenia. Leki nasenne są na dalszym miejscu, ze względu na mniej trwale efekty i większe ryzyko działań niepożądanych. Na czym polega taka terapia pisaliśmy w artykule: TERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA – SKUTECZNE METODY I TECHNIKI.

Korzystając z naszego programu cyfrowego Terapia Bezsenności możesz poznać i wprowadzić główne techniki tej terapii.

Dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska

Dr n. med. Małgorzata Fornal-Pawłowska

Aplikacje do poprawy snu a tradycyjne leczenie bezsenności

Aplikacje do poprawy snu a tradycyjne leczenie bezsenności

W dobie cyfryzacji, również świat medycyny staje się coraz bardziej zdigitalizowany. Na rynku pojawia się rozmaite aplikacje, które mają wspomagać proces leczenia różnych chorób. Wiele osób podchodzi jednak sceptycznie do takich rozwiązań. Uważają oni, że aplikacja...

Aplikacja na bezsenność a stosowanie leków

Aplikacja na bezsenność a stosowanie leków

Wielu naszych użytkowników pyta o to, czy nasza aplikacja terapiabezsennosci.pl uwzględnia temat leków na bezsenność. Część z nich jest już w trakcie leczenia farmakologicznego i nie wie w jaki sposób łączyć je z zaleceniami, które pojawią się w naszym programie....

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczne metody i techniki

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczne metody i techniki

Terapia poznawczo-behawioralna – skuteczne leczenie bezsenności Według współczesnej medycyny terapia poznawczo-behawioralna (cognitive behavioral therapy for insomnia, CBT-I) jest podstawową zalecaną metodą leczenia bezsenności. Przynosi lepsze efekty niż stosowanie...

Zaburzenia psychiczne a problemy ze snem

Zaburzenia psychiczne a problemy ze snem

Sen i zdrowie psychiczne są ze sobą nierozłącznie związane. Gdy przeżywamy silne emocje, czy problemy natury psychicznej, odbija to się negatywnie na naszym śnie. Z kolei nieprawidłowy sen przyczynia się do słabszej regulacji naszych emocji i nasila ryzyko pogorszenia...

Aktywność fizyczna a sen

Aktywność fizyczna a sen

Jak trenować, aby być w formie i spać dobrze? Aktywność fizyczna i sen to dwa szczególnie ważne obszary naszego życia. Są też ze sobą nierozerwalnie połączone! Regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie, a w trakcie snu nasz organizm realizuje liczne...

Co wiemy o CBD, jako metodzie leczenia bezsenności?

Co wiemy o CBD, jako metodzie leczenia bezsenności?

Rynek zalewany jest coraz to nowymi preparatami, które mają poprawić sen. Oferowane są szybkie, łatwo dostępne rozwiązania. Wystarczy coś łyknąć i mamy problem z głowy. O ile nie ma nic złego w szukaniu nowych sposobów, by sobie pomóc, to jednak warto pamiętać, żeby...

MASZ PROBLEMY Z ZAŚNIĘCIEM?